Hakkımızda

GÜNEY SÜT
Sanayi ve Gıda Maddeleri A.Ş.

Güney Süt Sanayi ve Gıda Maddeleri Ticaret Anonim Şirketi olarak hikayemiz 1970 yılında Çukurova bölgesinde Baba Öder’in beyaz peynir alım satım işi yaparak başladı. İlk üretim tesislerini Antalya’nın Elmalı ilçesinde 1980 yılında kurdular.

Kısa zamanda bir aile kültürüne dönüşen süt ve süt ürünleri üreticiliği, sırasıyla Ultra Heat Treatment süt, tereyağı, kaşar peynirleri, beyaz peynir, yoğurt, ayran gibi ürünlerle ihtiyaçları karşılayabilmek ve damak tadına katkıda bulunmak amacıyla zaman ile daha da gelişerek 40.000 m2 alan üzerine 500 ton kapasiteli modern bir tesis olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Süt ve süt ürünlerindeki aseptik dolum tecrübesini yine gelen talepler doğrultusunda, konsantre ve meyve suyu pazarında da kullanma kararı aldılar ve 30.000 m2 alana, günlük 500 ton üretim kapasiteli fabrikaya sahip Yummy Meyve Suları Gıda Sanayi Ticaret Anonim Şirketi 1993 yılında Mersin’in Tarsus ilçesinde kurulmuş oldu.

2007 yılında gelen talepleri daha iyi karşılayabilmek adına Konya, Ereğli’de 1100 dönüm arazi üzerine 2000 büyükbaş ile Güney Besi Çiftliği’ni kurdular. Aynı zamanda maliyetleri düşürmek ve daha iyi besin kaynağına ulaşmak adına hayvan yemlerini karşıladıkları büyük bir tarım alanı da çiftlikle birlikte hizmete girdi.

2017 yılında Türkiye ve Avrupa’nın en modern sağım hanesine sahip olan 40 dönüm arazi üzerine kurulu Güney Keçi Çiftliği’ni faaliyete geçirdiler. 2000 baş keçi barındıran keçi çiftliği ile ürün çeşitliliğini genişleten Güney Süt, bugün süt ve süt ürünleri pazarında yurtiçi ve yurtdışı birçok noktada tüketicilerine ulaşmaktadır.

 Başta Libya, Moritanya, Somali, Benin, Kongo, Komor Adaları, Sao Tome, Ekvator Ginesi, Liberya, Gana, Kenya, Katar, KKTC, Irak, Suriye, Bulgaristan, Gürcistan, Romanya, Almanya, Filistin, Güney Afrika, Senegal, Arnavutluk, Gambia, Azebaycan, Tanzanya, Gabon, Brunei, Gine ve Malezya olmak üzere birçok ülkeye ihracat yapan firma, üretim kapasitesinin yeterliliği ile ihracat rakamını arttırmayı ve Türkiye pazarında tercih edilen bir marka olmayı hedefliyor.

Grup şirket olarak 400den fazla çalışanı ve 100’ün üstünde ürün çeşitliliği ile yoluna devam eden firmalarımız, bugün günlük 1000 ton üretim kapasitesine ulaşmıştır.”